Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego jest największą niepubliczną uczelnią akademicką Małopolski. Proponuje kandydatom naukę na jednym spośród 21 kierunków studiów: prawo, administracja, stosunki międzynarodowe, nauki o rodzinie, architektura i urbanistyka, malarstwo, politologia, zarządzanie, socjologia, pedagogika, informatyka i ekonometria, ochrona środowiska, kulturoznawstwo, filologia, w zakresie języka angielskiego, ekonomia, gospodarka przestrzenna, bezpieczeństwo narodowe, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, pielęgniarstwo, kosmetologia, ratownictwo medyczne. Osiem kierunków studiów, to jednolite bądź dwustopniowe studia magisterskie. Absolwent w zależności od poziomu kształcenia może uzyskać tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub magistra.
W wykazie uczelni niepublicznych, wpisanych do prowadzonego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego rejestru uczelni niepublicznych i związków uczelni niepublicznych znajdujemy się pod numerem 141. data wpisu rejestracji lub utworzenia: 8 lipca 2002 roku
Jednym z filarów rozwoju Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego jest współpraca międzynarodowa. Zakres działalności Uczelni w tej sferze obejmuje przede wszystkim nawiązywanie partnerskich kontaktów z zagranicznymi instytucjami, uczestnictwo w programie LLP-Erasmus, wyjazdy studyjne, staże, praktyki, wspólne prowadzenie i publikowanie badań naukowych, wymianę nauczycieli akademickich, studentów oraz publikacji naukowych, studia MBA, International Business Studies, a także organizację konferencji naukowych (np. Poland in the European Union: Social Dimension w 2005 roku, European Constitution and National Constitutions w 2007 roku), spotkań zagranicznych osobistości, naukowców oraz dyplomatów ze społecznością Uczelni, imprez okolicznościowych celebrujących kulturę i zwyczaje innych krajów (np.: Dni Słowackie, Dni Węgierskie, Dni Ukraińskie), bądź ważne wydarzenia (np. wieczory wyborcze – w związku z wyborami prezydenckimi w USA) itp.
O intensywności rozwoju współpracy świadczą liczne umowy, które Krakowska Akademia podpisała z uczelniami zagranicznymi. Utrzymujemy stałe kontakty z przedstawicielami wielu ośrodków akademickich w takich krajach, jak: Anglia, Austria, Bułgaria, Chorwacja, Egipt, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Maroko, Niemcy, Rosja, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szkocja, Szwecja, Tajwan, Ukraina, USA, Węgry i Włochy.
Prowadzimy także szereg działań mających na celu wspieranie i ułatwianie uczestnictwa we wszelkich inicjatywach o charakterze międzynarodowym. Warto wspomnieć w tym kontekście o tym, że uczelnia oferuje lektoraty na wszystkich poziomach zaawansowania (od A1 do C2 według Europejskiego Opisu Systemu Kształcenia Językowego Rady Europy). Studium Języków Obcych Krakowskiej Akademii prowadzi zajęcia z języków: angielskiego, niemieckiego, włoskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, francuskiego, arabskiego, chińskiego i japońskiego.
Podjęte zostały także kroki mające przyczynić się do skutecznego funkcjonowania uczelni w obszarze edukacyjnym Unii Europejskiej w celu wspierania mobilności studentów i kadry. Stwarzamy liczne możliwości zastosowania i rozwijania zdobytej wiedzy i umiejętności w środowisku międzynarodowym. Dynamicznie rozwijająca się współpraca zagraniczna umożliwiła nam uzyskanie Rozszerzonej Karty Erasmusa nadawanej przez Komisję Europejską. Uczelnia przeszła pozytywnie procedurę kwalifikacyjną, dzięki czemu będzie mogła kontynuować realizację wszelkich działań w ramach programu LLP-Erasmus w nowej edycji w latach 2007-2013. Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego jest uprawniona do udziału w wymianie akademickiej z uczelniami w krajach uczestniczących w tym programie (kraje kandydujące i członkowskie Unii Europejskiej oraz kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego).
Uczelnia współtworzy Krakowski Salon Edukacyjny, który stanowi szerokie forum dyskusyjne poświęcone sytuacji i problemom szkolnictwa różnych stopni. Cieszy się on coraz większym zainteresowaniem i uznaniem w środowisku nauczycieli i pedagogów. Również prowadzona jest działalność w obszarze promowania kultury poprzez coraz bogatsze i urozmaicone ekspozycje w istniejącej na uczelni Galerii ‘U Frycza’ oraz Galerii ‘Oko dla Sztuki’. Swoje prace prezentują w nich wielu artystów polskich i zagranicznych.
Uczelnia stosuje Europejski System Transferu i Akumulacji Punktów (ECTS), co ułatwia zaliczenie studiów odbytych w uczelni partnerskiej (okres ten uznaje się za równoważny z okresem studiów w uczelni macierzystej). W jego ramach łatwiejsze jest dostosowywanie tempa studiowania do indywidualnych potrzeb i zdolności studenta oraz umożliwienie indywidualnego doboru części przedmiotów.
Od początku istnienia konsekwentnie zmierzamy w kierunku umiędzynarodowienia Uczelni, aby móc stawić czoła wyzwaniom współczesnego świata w epoce globalizacji. Wkładamy dużo wysiłku oraz środków w rozwijanie współpracy międzynarodowej na wielu płaszczyznach, co pozwala kompleksowo kształcić dobrze przygotowaną kadrę do działania na konkurencyjnych rynkach w Polsce i za granicą. Stwarzamy wykładowcom możliwości poszerzania horyzontów badawczych, a także weryfikowania i doskonalenia swojej wiedzy i umiejętności na forum międzynarodowym. Realizując jednocześnie szereg zadań na tym polu przykładamy szczególną wagę do tego, aby mieć znaczący wkład w promocję pozytywnego wizerunku kraju, regionu i miasta.
Uczelnia posiada kilkuletnie doświadczenie w realizacji projektów UE o charakterze szkoleniowym. Projekty zrealizowane:
• Studia Podyplomowe dla przedsiębiorców i pracowników przedsiębiorstw – 2009-2010, nr umowy UDA-POKL.02.01.01-00-699/08
• Z gospodarki do Edukacji – nowy typ studiów podyplomowych przygotowujących do podjęcia pracy w zawodzie nauczyciela przedmiotów zawodowych - 2008-2011, nr umowy UDA-POKL.03.03.02-00-009/08-00
• Opracowanie i udostępnienie spójnego pakietu narzędzi diagnostycznych i materiałów diagnostycznych wspomagających proces rozpoznawania predyspozycji i zainteresowań zawodowych uczniów - 2009-2012 , nr umowy UDA-POKL.03.04.03-00-031
• Uczestnictwo w projektach systemowych (nr umów nie wskazują bezpośrednio na realizowany projekt, tylko na nr zamówienia publicznego) stąd też brak w zestawieniu
• Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników pomocy i integracji społecznej nr umowy - 2008-2011
• Kształcenie Kadry zarządzającej instytucji pomocy i integracji społecznej w formie studiów podyplomowych- 2009-2010
• Kształcenie zawodowe pielęgniarek i położnych w ramach studiów pomostowych -2009-2012
Dzięki realizacji projektu Krakowska Akademia będzie mogła podnieść poziom kwalifikacji swoich pracowników na Wydziale Nauk Humanistycznych kierunku Pedagogika a także świadomie i umiejętnie wykorzystać potencjał nowo zatrudnionych artystów-wykładowców. Rozpoczęte w roku akademickim 2009/2010 studia na specjalności Pedagogika wczesnoszkolna z wychowaniem plastycznym, Pedagogika wczesnoszkolna z językiem angielskim i Pedagogika wczesnoszkolna z technologia informacyjną zostaną przeprowadzone z wykorzystaniem będącego rezultatem projektu Modelu, studenci kończący studia na tych specjalnościach będą propagować ten model w przeważającej większości w szkołach województwa małopolskiego. Upowszechnianie modelu wpłynie także na efektywność współpracy krakowskich ośrodków akademickich kształcących przyszłych nauczycieli klas początkowych.
Misją Wydziału Nauk Humanistycznych Krakowskiej Akademii jest kształcenie specjalistów posiadających umiejętności poszukiwane na współczesnym rynku pracy oraz wiedzę z zakresu nauk humanistycznych. Studentom umożliwia się więc kształcenie w ramach specjalności, powstających w wyniku analizy trendów rozwoju tegoż rynku. Na studiach socjologicznych pierwszego stopnia proponujemy następujące specjalności: socjologia ogólna, psychosocjologia, socjologia stosowana i socjologia władzy. Natomiast studia drugiego stopnia oferują dwie specjalności - psychosocjologia i socjologia ogólna. Pedagogika kształci na studiach pierwszego stopnia w pięciu specjalnościach: pedagogika wczesnoszkolna z wychowaniem plastycznym (z elementami edukacji medialnej) – specjalność nauczycielska, pedagogika wczesnoszkolna z językiem angielskim, pedagogika wczesnoszkolna z technologią informacyjną, pedagogika społeczna, pedagogika resocjalizacyjna, pedagogika pracy oraz interwencja wychowawcza. Kierunek kulturoznawstwo oferuje wybór następujących specjalności: sztuki audiowizualne i cywilizacje świata, a filologia specjalności: filologia angielska - specjalność nauczycielska oraz filologia angielska - język angielski w biznesie i administracji oraz filologia angielska z plastyką.
Wydział Nauk Humanistycznych od początku swego istnienia, corocznie współuczestniczy w organizowaniu międzynarodowej konferencji naukowej „Państwo, Gospodarka, Społeczeństwo”, odbywającej się w Krakowskiej Akademii. Od 2006 roku Wydział tworzy własne sekcje w ramach tej konferencji. W roku 2010 zorganizowano dwie sekcje „Media w procesie tworzenia rzeczywistości społecznej”, „Proces uczenia się przez całe życie (Lifelong Learning) w aspekcie kształtowania kompetencji”
W ostatnich latach nasz Wydział współorganizował między innymi następujące konferencje międzynarodowe:
• Science for Practice, wraz z: University of Nottingham (UK), University of Bihać (Bośnia i Hercegowina) University of North Dakota (USA) oraz University of Ljubljana (Słowenia).
• Agresja i przemoc w relacjach społecznych, wraz z Wydziałem Nauk o Rodzinie Krakowskiej Akademii.
• Oświata: problemi ta perspektywy razem z Gorliwskim Gosudarstvenim Pedagogiczeskim Instytutem Inozemnych Mow (Gorliwka, Ukraina).
• Research of Educational Practice razem z Uniwersytetem w Ljubljanie (Ljubljana, Słowenia)
• Sympozjum Pokolenia i transformacja w ramach badań postkomunistycznych oraz postkolonialnych wraz z Instytutem Socjologii UJ, Podyplomowymi Studiami Gender Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, Instytutem Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN
Wydział zorganizował również konferencje krajowe, m. in.:
• I Ogólnopolską Konferencję Naukową: Społeczno-wychowawcze konteksty manipulacji.
• Konferencję filologiczną: Whose Language is it anyway? Multimensional Aspects of English in the 21st Century.
• Konferencję „Diagnoza, problemy i potrzeby doradztwa zawodowego w Polsce”.
Władze Wydziału dbają o dorobek wydawniczy. Od 2005 roku przy Wydziale afiliowano ponad 300 publikacji: monografii, rozdziałów w monografiach i artykułów w czasopismach naukowych. Efektywność w opisywanym tu zakresie wynika w dużej mierze ze współpracy Wydziału z Krakowskim Towarzystwem Edukacyjnym sp. z o.o., Oficyna Wydawnicza AFM. W ramach tej współpracy uruchomiono serię wydawniczą Rejony Humanistyki. Ponadto corocznie jeden z numerów czasopisma naukowego „Państwo i Społeczeństwo” poświęcony jest tematyce powiązanej z kierunkami studiów prowadzonych na Wydziale Nauk Humanistycznych. Pracownicy Wydziału publikują swoje książki także niezależnie od OW AFM oraz w czasopismach naukowych takich jak: „Studia Socjologiczne”, „Przegląd Polonijny”, „Universitas”, „Przegląd Humanistyczny”, „Przegląd Politologiczny”, „Zeszyty Prasoznawcze”, „Rocznik Nauk Pedagogicznych”, „Bliski Wschód” czy „Edukacja Dorosłych”.
Pracownicy naukowi Wydziału Nauk Humanistycznych podejmują liczne inicjatywy badawcze. Związane są one z rozwojem istniejących na Wydziale specjalności, z funkcjonowaniem jego katedr i zakładów a także prowadzone w ramach przygotowywania przez pracowników Wydziału rozpraw doktorskich i habilitacyjnych. Aktualne inicjatywy badawcze dotyczą między innymi takich kwestii jak: problematyka nowych ruchów społecznych i tożsamości kulturowej, przemian, jakim podlega tożsamość indywidualna i kulturowa w warunkach dekonstrukcji i rekonstrukcji środowiska społeczno-kulturowego człowieka. Wiele inicjatyw badawczych zogniskowana jest również na procesie dydaktycznym i młodzieży akademickiej - badania te dotyczą jej psychicznego rozwoju, poczucia bezpieczeństwa i korzystania z mediów w trakcie studiowania oraz na badaniu dalszych losów absolwentów Krakowskiej Akademii. Przedmiotem badań pracowników Wydziału są również takie kwestie jak: psychologiczne determinanty skłonności do legitymizacji nierówności społecznych; historia kina europejskiego; interpretacja tekstu pisanego i mówionego oraz przekładu dla studentów filologii angielskiej czy diagnoza stanu problemów społecznych na terenie Krakowa.
Z inicjatywy pracowników Wydziału Nauk Humanistycznych realizowane są w Krakowskiej Akademii dwa projekty naukowo-dydaktyczne, dofinansowywane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Są to: program „Z gospodarki do edukacji - nowy typ studiów podyplomowych, przygotowujących do podjęcia pracy w zawodzie nauczyciela przedmiotów zawodowych” oraz projekt „Opracowanie narzędzi diagnostycznych i materiałów metodycznych wspomagających proces rozpoznawania predyspozycji i zainteresowań zawodowych uczniów”. Zostały również podjęte prace nad uruchomieniem wspólnych programów naukowych z podmiotami zagranicznymi z Ukrainy, Słowacji i Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Rosji i Stanów Zjednoczonych.
Rozwój współpracy międzynarodowej Wydziału Nauk Humanistycznych ma na celu między innymi przygotowanie studentów do skutecznej rywalizacji na globalnym rynku pracy. Współpraca ta realizowana jest z wybranymi wydziałami Uczelni, z którymi Krakowska Akademia podpisała stosowne umowy. W jej ramach, studenci Wydziału mają możliwość wyjazdów stypendialnych. Służy temu również uczestnictwo Uczelni w programie Erasmus oraz zapewnienie studentom kształcenia z zakresu języków obcych (angielskiego, niemieckiego, włoskiego, hiszpańskiego, francuskiego, rosyjskiego, arabskiego, chińskiego i japońskiego) na wszystkich poziomach zaawansowania.
Pracownicy Wydziału mają także możliwość wyjazdu do zagranicznych uczelni partnerskich oraz kształcenia swoich umiejętności językowych.
Wydział Nauk Humanistycznych Krakowskiej Akademii w ciągu sześciu lat swojego istnienia znacząco poszerzył swoją ofertę edukacyjną, zwiększyło się grono jego pracowników i liczba studentów. Owocem działań naukowo badawczych pracowników Wydziału były liczne konferencje i publikacje. Obecnie podjęto szereg nowych inicjatyw badawczych, które współfinansowane są przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i oraz ze środków Unii Europejskiej. W przyszłości planowane jest uruchomienie studiów drugiego stopnia na kierunku kulturoznawstwo i filologia oraz dalsze poszerzenie oferty w zakresie kierunków studiów i specjalności. Związane to będzie z powiększeniem grona pracowników Wydziału oraz z rozwojem naukowym osób już zatrudnionych. Wydział Nauk Humanistycznych ma w zamierzeniu oferować studia trójstopniowe (licencjat, magisterium, doktorat) zgodne z założeniami Procesu Bolońskiego.