POLSKA - Polskie Stowarzyszenie Wychowania Pozaszkolnego im. Aleksandra Kamińskiego (PSWP)
PSWP jest publiczną placówka wychowania pozaszkolnego miasta Krakowa, z główną siedzibą przy ul. Krupniczej 38. Zarejestrowane jest w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej pod nr 356386587. Działa w systemie edukacji narodowej. Od przeszło 50 lat stwarza dzieciom i młodzieży możliwości wszechstronnego rozwoju zainteresowań i uzdolnień. Polskie Stowarzyszenie Wychowania Pozaszkolnego im. A. Kamińskiego powstało w roku 2002. Od roku 2007 jest organizacją pożytku publicznego. Celem Stowarzyszenia jest wspieranie i propagowanie edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży oraz placówek wychowania pozaszkolnego. Stowarzyszenie podejmuje i wspiera rozwój zainteresowań, talentów i uzdolnień artystycznych, samorządność dzieci i młodzieży oraz poszukiwania optymalnych form współpracy międzynarodowej, służących integracji
młodego pokolenia.
Do zadań stowarzyszenia należy :
• podejmowanie i wspieranie działań mających na celu rozwój zainteresowań, talentów, samorządności dzieci i młodzieży
• pobudzanie szlachetnej rywalizacji sportowej i rozwoju turystyki
• poszukiwanie optymalnych form współpracy międzynarodowej służących integracji europejskiej w duchu demokracji, poszanowania praw człowieka, w tym praw dziecka
• przeciwdziałanie ksenofobii i rasizmowi wśród dzieci i młodzieży
• wspieranie działań umożliwiających zapobieganie zagubieniu, uzależnieniom i przestępczości wśród młodzieży
Zadania te Stowarzyszenie realizuje poprzez :
• współpracę i wspólną realizację zadań z konkretnymi placówkami wychowania pozaszkolnego, ich grupami oraz szkołami
• organizację szkoleń, narad, kursów, warsztatów, badań naukowych, w tym także o charakterze międzynarodowym
• prowadzenie działalności gospodarczej wyłącznie w zakresie umożliwiającym realizację sformułowanych wyżej celów, zadań i form działania oraz pozyskanie środków do wzbogacania działalności programowej placówek
Zadania te Stowarzyszenie realizuje poprzez współpracę wspólna realizację zadań i projektów z konkretnymi placówkami wychowania pozaszkolnego, instytucjami krajowymi oraz partnerami zagranicznymi. Dlatego tak ważne dla Stowarzyszenia jest uczestnictwo w przygotowanym projekcie. Daje on możliwość zyskania nowych kwalifikacji, nowego spojrzenia na pracę z dziećmi zdolnymi co w pracy pedagoga jest bardzo cenne i ile nie najcenniejsze. W tej dziedzinie stowarzyszenie pracuje z Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana, z metodykami której w planowanym projekcie chcielibyśmy podjąć współpracę. Placówka ta organizuje w każdym roku szkolnym około 20 imprez artystycznych, edukacyjnych, sportowych i rekreacyjnych o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim i lokalnym dla dzieci i młodzieży. Prowadzi wyjazdowe i miejskie formy letniego i zimowego wypoczynku w kraju i za granicą. Z oferty zajęć „Ferie w Krakowie na 50 sposobów” korzysta średnio 1500 dzieci i młodzieży, a z propozycji wyjazdowych korzysta ok. 900 uczestników rocznie. Realizuje program wychowania do aktywnego spędzania czasu wolnego.
Jednym z priorytetów w działalności placówki jest rozwijanie współpracy i wymian międzynarodowych młodzieży. W roku 1991 CM o członkiem - założycielem Europejskiego Stowarzyszenia Instytucji Czasu Wolnego przy Radzie Europy (EAICY). W roku 1995 powstał Ośrodek Europejskiej Współpracy Młodzieży, który organizuje m.in. Międzynarodowe Warsztaty Społeczno Artystyczne w Orleanie i Bukowinie Tatrzańskiej oraz Dni Młodzieży w miastach partnerskich: Kraków, Lwów, Wilno.
CM działa również na rzecz środowiska pedagogów skupionych w placówkach wychowania pozaszkolnego. Wyrazem tego są ogólnopolskie i międzynarodowe konferencje pedagogiczne, organizowane systematycznie od 1990 roku. Uczestniczą w nich nauczyciele – instruktorzy, pracownicy młodzieżowi, wychowawcy z młodzieżowych domów kultury w Polsce oraz różnorodnych instytucji zajmujących się organizacją czasu wolnego i współpracą międzynarodową młodzieży z kilkunastu krajów europejskich. Biorą oni udział w obradach plenarnych, zajęciach warsztatowych, wizytach studyjnych w krakowskich placówkach wychowania pozaszkolnego.
Spotkania w Krakowie przyczyniają się do wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów między placówkami edukacji nieformalnej w Polsce i Europie oraz owocują wypracowaniem konkretnych projektów dotyczących działań na rzecz dzieci i młodzieży.
Ważnym aspektem działalności PSWP są praktyki dla studentów krakowskich wyższych uczelni na temat szeroko pojętej edukacji kulturalnej. W zajęciach teoretycznych i praktycznych uczestniczą studenci takich uczelni jak: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny, Akademia Sztuk Pięknych - około 150 osób w ciągu roku.
Kadra CM, to wysoko wykwalifikowani nauczyciele, posiadający doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą, w tym z dziećmi i młodzieżą uzdolnioną, realizujący programy autorskie. Większość kadry to nauczyciele dyplomowani.
CM podejmuje wiele przedsięwzięć o charakterze międzynarodowym. Są to zarówno imprezy dla młodzieży, głównie w postaci wymian międzynarodowych, jak też konferencje, warsztaty i szkolenia dla nauczycieli- instruktorów, pracowników młodzieżowych. Projekty odbywają się w Krakowie i różnych krajach europejskich. Średnio w ciągu roku szkolnego PSWP organizuje, bądź jest współorganizatorem kilkunastu takich imprez. Poniżej podajemy najważniejsze z nich zorganizowane w ciągu ostatnich trzech lat.
Rok szkolny 2007/2008
- Wymiana młodzieżowa w ramach projektu „Kultura Żydowska w Europie, Portugalia, 20 – 27.04, 2008, finansowanie: „Program Młodzież”
- „Globalizacja” międzynarodowa, młodzieżowa wymiana czterostronna, Kraków, 1 – 10. 07 2008, finansowanie: „Program Młodzież”
- Muzyka–Foto-Film, międzynarodowa, młodzieżowa wymiana czterostronna, Lichtenstein, 27.07 – 3.08 2008, finansowanie: „Program Młodzież”
- Wielokulturowość, problem czy bogactwo, międzynarodowa, młodzieżowa wymiana trójstronna, Francja, 12 – 19.07 2008, finansowanie: „Program Młodzież”
- Międzynarodowe Spotkania Młodzieży z Folklorem „Roztańczona Europa”, Kraków, Bukowina Tatrzańska, 11 – 17. 08 2008, finansowanie: Ministerstwo Edukacji Narodowej
- Międzynarodowa Sesja Pedagogiczna, Kraków 29 – 31.05 2008, finansowanie Ministerstwo Edukacji Narodowej
Rok szkolny 2008/2009
- Międzynarodowe seminarium „Dialog i edukacja międzykulturowa a polityka młodzieżowa” Kraków, 18 – 24.10 2008, finansowanie: „Program Młodzież”
- Międzynarodowy projekt młodzieżowy na temat rasizmu, Luksemburg, 23.02 –1.03 2008, finansowanie: „Program Młodzież”
- Międzynarodowa Sesja Pedagogiczna, Kraków, 23 – 25.04 2009, finansowanie: Ministerstwo Edukacji Narodowej (impreza cykliczna, organizowana co 2 lata)
- Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych „Krakowiak 2009”, Kraków, 24 – 29.2009, finansowanie: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Urząd Miasta Krakowa
- Międzynarodowe seminarium dla młodzieży dotyczące wielokulturowości w Europie, Kraków, 3 – 7. 07 2009, finansowanie: Rada Europy
- „Woda w Europie”, projekt ekologiczny, międzynarodowa, młodzieżowa wymiana trójstronna, Kraków, 18 – 31 07 2009, finansowanie: „Program Młodzież”
- Eurofusion – międzynarodowy, młodzieżowy projekt muzyczny, Anglia, 25.07 – 2.08 2009, finansowanie: „Program Młodzież”
- Międzynarodowy Rajd Turystyczny, Polska-Słowacja, 28.05 – 2.06 2009, finansowanie: Urząd Miasta Krakowa
- Międzynarodowe Spotkania Młodzieży z Folklorem „Roztańczona Europa”, Kraków, Bukowina Tatrzańska, 10 – 23.08. 2009, finansowanie: Ministerstwo Edukacji Narodowej
Rok szkolny 2009/2010
- Warsztaty teatralne dla młodzieży w Odessie, 3 – 11.10. 2009, finansowanie: Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie
- Seminarium „Youth Policy and Youth Information”, Rotterdam, 1 – 6. 12. 2009, finansowanie: „Program Młodzież w działaniu”
- Życie i kultura Żydów w Europie, Kraków, 2 – 9.11. 2009, finansowanie: „Program Młodzież
w działaniu”
- Seminarium "Vers un cadre commun pour l'animation", Poitiers, 10 – 15. 11. 2009, finansowanie „Program Młodzież w działaniu”
- „No water, no life” projekt ekologiczny, Praga, 19 – 27.02 2010, finansowanie: Program „Młodzież w działaniu”
- Międzynarodowy Festiwal Światła, Frankfurt, 9 – 17.04 2010, finansowanie: Jugendwerk
- Międzynarodowa wymiana młodzieżowa, "Przyroda oczami naukowca", Bieszczady, 18 – 27. 06 2010, finansowanie: „Program Młodzież w działaniu”
- Międzynarodowy, młodzieżowy projekt historyczny „Zachować pamięć – tworzyć Europę”, Lipsk 25.07 – 6.08 2010, finansowanie: „Program Młodzież w działaniu”
- Polsko – Koreańska wymiana młodzieżowa, Korea, 21 – 21.08. 2010, finansowanie: Ministerstwo Edukacji Narodowej
- Projekt „Mały konik wielki duchem”, Słowacja 23 – 31 08. 2010, finansowanie: „Program Młodzież w działaniu”.
Opracowany w projekcie model będzie upowszechniany przez metodyków, trenerów pracujących z dziećmi zdolnymi plastycznie w formach edukacji pozaszkolnej.